تمام پروژکتورها جدا از تفاوت‌هاى ظاهرى داراى ساختمان مشابهى هستند. اجزاى تشکيل‌دهنده پروژکتورها به‌طور کلى عبارتند از:

رفلکتور

آينه مقعرى است که در پشت لامپ قرار گرفته و نور را به‌طرف عدسى‌هاى همگرا متمرکز مى‌کند.

 منتشر شدن نور در محصولات روشنایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مسئولیت بر عهده رفلکتور است. رفلکتور مسئولیت بازگرداندن نور در لامپ ها را بر عهده دارد. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می کند که نور نقطه ای مورد نیاز باشد. در این صورت اهمیت رفلکتور خیلی بیشتر می شود. بازده یک رفلکتور با  کیفیت سطح آن ارتباط مستقیم دارد. بنابراین هر میزان سطح رفلکتور براق تر و صیقلی تر باشد موجب می شودتا بازده رفلکتور بهتر و بیشتر باشد. لامپ های رفلکتوری به منظور جهت دادن به نور استفاده می شوند. نور خروجی از این لامپ.

                  مشاهده محصولات پرشین گلکسی      مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی 

تعداد زیادی از تولید کنندگان برتر در زمینه لامپ های led مدل هایی را برای رفلکتور ایجاد کرده اند. رفلکتور های ۱۰ و ۲۰ درجه برای سقف های بلند (۳٫۵ متر الی ۵۵ متر) و رفلکتور های ۳۰ درجه برای سقف های متوسط (۲٫۸ متر الی ۳٫۵ متر) و رفلکتور ۴۰ درجه برای نور نیمه دیفیوز (تقریباً غیر نقطه ای) نورهای خود را ارئه می دهند.

لامپ

لامپ با قدرت‌هاى مختلف منبع نورى پروژکتور به‌حساب مى‌آيد.

در یک لامپ پروژکتور، شکاف ARC وجود دارد که با بخار جیوه تحت فشار بسیار زیاد پر شده است. لامپ با ارسال یک جریان الکتریکی در این شکاف تحت فشار کار می کند. جریان بخار جیوه را روشن می کند و باعث می شود لامپ نوری بسیار روشن ایجاد کند. این نور بسیار روشن بر روی صفحه LCD یا DLP تابیده شده است که تصاویر شگفت انگیزی را تولید می کند.

لامپ های پروژکتور یک فناوری بسیار پیچیده دارند و با توجه به مشخصات هر لامپ، هزینه تولید آن ها ممکن است بسیار بالا رود. بنابراین، قیمت لامپ ویدئو پروژکتور می تواند بسیار بالا باشد.

شاتر

شاتر که از يک يا چند تيغه گردان تشکيل شده است، بين نور و فيلم قرار مى‌گيرد. در اثناى کار پروژکتور اين تيغه‌ها به‌طور متوالى از جلوى روزنه دريچه فيلم عبور مى‌کنند. مسلماً زمانى که شاتر باز باشد نور را از خود عبور داده، نور حاصله از فيلم گذشته و تصوير فيلم را بر روى پرده منعکس مى‌سازد و زمانى که شاتر بسته باشد، هيچ تصويرى روى پرده وجود ندارد ولى ثبات بصرى که يکى از خواص چشم ما است از احساس اين وضع جلوگيرى مى‌کند و ما تصاوير را به‌هم پيوسته و داراى تداوم مى‌بينيم.

دريچه فيلم

عبارت از روزنه‌اى است که فيلم از جلوى آن عبور مى‌کند. اين روزنه فيلم را در معرض عبور نور قرار مى‌دهد. صفحه‌اى که در پشت دريچه قرار دارد، متحرک بوده و به قسمت متحرک ديگرى به نام فريمر متصل است. خاصيت فريمر اينست که در فواصل زمانى معين يک فريم از فيلم را در جلوى روزنه قرار مى‌دهد.

                  مشاهده محصولات پرشین گلکسی     مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی 

چنگک

کار چنگک عبور دادن فيلم در داخل پروژکتور است. زمانى که شاتر بسته باشد دنده‌هاى چنگک در سوراخ‌هاى فيلم قرار گرفته، آن را به حرکت در آورده و به‌طرف پايين مى‌کشد؛ برعکس در مواقعى که شاتر باز باشد، چنگک آزاد بوده و فيلم حرکتى ندارد. در صورتى‌که از پروژکتور با سرعت معمولى استفاده کنيم (۲۴ فريم در ثانيه) تعداد چرخش چنگک ۲۴بار در ثانيه خواهد بود.

عدسى پروژکتور

عدسى پروژکتور متشکل از دو يا چند قسمت است که در يک استوانه قرار گرفته‌اند. کار اين عدسى انعکاس تصوير بر روى پرده است.