مناسب‌ترین نورپردازی برای اتاق خواب آن است که نور به گونه‌ای در این فضا تابیده شود که چشم اشخاص را مستقیم نشانه نرود. به این معنی که این نور موجب آزار چشم فردی که نیاز به استراحت دارد نشود. بنابراین برای اتاق خواب به ویژه در زمانی که ساعت خواب نزدیک است نمی‌توان از نور لامپ‌های معمولی استفاده کرد بلکه باید از نورهایی ضعیف استفاده کرد. برای این منظور می‌توانید از لامپ‌هایی که با سوئیچ‌های گردان طراحی شده‌اند استفاده کنید.

1- خونسردی و خواب بیشتر در اتاق خواب با نور آبی

طبق مطالعه انجام شده افرادی که در اتاق آبی می‌خوابند به طور میانگین ۷ ساعت و ۵۲ دقیقه در خواب بوده‌اند. از آنجا که آبی با احساس آرامش مرتبط است (آبی آب و آسمان) این رنگ به ما کمک می‌کند که قبل از خواب احساس آرامش و خونسردی کنیم؛ بنابراین اگر بعد از یک روز کاری پر تنش در این اتاق استراحت کنید خیلی زود ریلکس و آرام می‌شوید. در واقع رنگ آبی به کاهش فشار خون و ضربان قلب برای داشتن خوابی راحتتر کمک می‌کند.

                   مشاهده محصولات پرشین گلکسی      مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  

کریس ایجیکوفسکی-متخصص خواب، در یک نشست مطبوعاتی گفت: "این یک نتیجه شگفت انگیز است، زیرا گیرنده‌های مخصوصی به نام سلول‌های گانگلیونی در قسمت شبکیه چشم ما وجود دارند که به رنگ آبی بیشتر حساس هستند." این گیرنده‌ها اطلاعات را به آن بخش از مغز که مسئول کنترل ریتم ۲۴ ساعتیه بدن ماست وارد می‌کنند و بر روی نحوه عملکرد و احساس ما در طول روز تأثیر می‌گذارند.

۵۸ درصد از افرادی که در این تحقیق در اتاق آبی از خواب بیدار شدند احساس نشاط می‌کردند.

2- رنگ سبز، رنگی آرامبخش

رنگ سبز موجب آرامش می‌شود، افراد با اتاق‌های سبز به طور متوسط ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه خواب در هر شب گزارش کرده‌اند و ۲۲درصد از آن‌ها می‌گویند هنگام برخاستن از خواب احساس مثبتی داشته‌اند.

3- اتاق خواب قرمز، رمانتیک!

امروزه رنگ قرمز برای عموم مردم رنگی رمانتیک میباشد که از آن در انواع مناسبت ها وشرایط رومانتیک استفاده میکنند، جایی که زوج‌ها به طور متوسط هفته‌ای یکبار عشق ورزی می‌کنند شاید بتوان این رنگ را برای لامپ خواب خود استفاده نمایند.

در نهایت

اتاق خواب یکی از مهمترین بخش‌های خانه است. شما پس از یک روز پر مشغله جایی را باید داشته باشید تا در آن خستگی را از جسم و روان خود بیرون کرده و انرژی از دست رفته خود را دوباره به دست آورید. اتاق خواب مناسبی که با دقت چیده و دارای لامپ خواب مناسبی باشد به شما در رسیدن به این هدف کمک کرده و مکان آرامش شما خواهد بود.