امروزه بسیاری از کسب و کار ها به دنبال صرفه جویی در هزینه برق مصرف شده برای روشنایی هستند و به همین دلیل سیستم روشنایی ساختمان یا واحد تجاری خود را تعویض می کنند و از انواع چراغ ال ای دی استفاده می نمایند. چراغ و پروژکتور ال ای دی، علاوه بر مصرف برق بسیار کمی که دارند، قابلیت هایی منحصر به فرد مانند پخش نور یکنواخت، پخش نور موضعی، رنگ بندی بسیار گسترده (با استفاده از ال ای دی سفید یخی تا سفید گرم)، طول عمر بسیار بالا و روشن شدن بسیار سریعتر از پروژکتور سدیم را به همراه دارند.

اما سوال اصلی اینجاست که دانش فنی لازم برای تولید یک پروژکتور LED چیست و چه تکنولوژی هایی در ساختن آن به کار می رود. برای پی بردن به این موضوع، در ادامه با گروه پرشین گلکسی همراه باشید.

                  مشاهده محصولات پرشین گلکسی     مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی 

تکنولوژی به کار رفته در ساخت ال ای دی

همانطور که می دانید، ال ای دی های با کیفیت (یا POWER LED ) ، کلیدی ترین قسمت هر پروژکتور می باشد. هر ال ای دی از قسمت های مختلفی ساخته شده است. نیمه هادی اصلی یا ویفر یا چیپ ال ای دی، همان منبع نوری است که به هنگام دریافت جریان مناسب، از خود نور ساطع می کند. چیپ توسط سیم های نازکی از جنس آلیاژ طلا، به پایه های ال ای دی متصل شده است. 

ال ای دی های مرغوب، وارداتی هستند و بسته به کیفیت ساختشان، از کشورهای آمریکا، تایوان و چین وارد کشور می شوند. اگرچه مهمترین بخش تشکیل دهنده پروژکتور، ال ای دی های باکیفیت آن است، چنانچه سایر قسمت های آن با کیفیت پایینی طراحی شده باشند، طول عمر پروژکتور پایین می آید و به احتمال زیاد راندمان نوری آن هم در حد بهینه نخواهد بود.

تکنولوژی طراحی و ساخت مدار الکترونیکی پروژکتور ال ای دی

قسمت الکترونیکی یک پروژکتور LED شامل دو بخش PCB و درایور است. PCB همان برد الکترونیکی است که ال ای دی بر روی آن مونتاژ (لحیم کاری) می شود و درایور هم همان مدار تغذیه پروژکتور می باشد. وظیفه ی درایور (یا LED driver)، تامین جریان مناسب و ایمن برای تغذیه ی ال ای دی ها است.

PCB باید به گونه ای طراحی و تولید شود که بتواند حرارت ایجاد شده از (POWER LED) را به خوبی جذب نموده و آن را به بدنه پروژکتور منتقل نماید. جنس پی سی بی ها، ترکیبی چند لایه از آلومینیم و عایق الکتریکی(منتقل کننده حرارت اما عایق الکتریکی) می باشد که مداری از جنس مس، بر روی آن طراحی شده است. تعداد ال ای دی هایی که روی PCB مونتاژ می گردد، باید بر اساس محدودیت های مساحت در دسترس، محدودیت های الکتریکی و محدودیت حرارتی محاسبه شود.

                   مشاهده محصولات پرشین گلکسی     مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی 

همچنین ال ای دی ها در رنگ بندی مختلف دارای ولتاژ و جریان های استاندارد از پیش تعریف شده ای هستند که کارخانه سازنده، آن را (برای استفاده به منظور بیشترین طول عمر و بهترین راندمان نور) تعیین نموده است. مدار درایور ال ای دی، باید نوسانات شبکه برق را تا حدودی فیلتر نماید و جریانی تمیز و محاسبه شده برای تغذیه ال ای دی ها بسازد. کلیدی ترین نکته در درایور ال ای دی، مساله راندمان الکتریکی آن است.

درایور LED باید به خوبی طراحی و تست شده باشد

اگر درایور به خوبی طراحی نشده باشد، راندمان بالایی نخواهد داشت و اصلی ترین مزیت پروژکتور ال ای دی (مصرف بسیار پایین) از بین می رود. برخی از پروژکتورهای ال ای دی بی کیفیت که در بازار وجود دارند، دارای تراکم بیش از حد ال ای دی ها هستند و محاسبات غلط برای جریان ال ای دی ها سبب سوختگی زود هنگام پروژکتور می گردد. همچنین برخی از انواع نامرغوب پروژکتور ها، راندمان الکتریکی پایینی دارند.

تکنولوژی مهندسی پخش نور پروژکتور ال ای دی و محاسبات آن

وقتی می گوییم استفاده از پروژکتور ال ای دی، یعنی نور زیاد تر با مصرف برق کمتر، طبیعتا باید بتوانیم با طراحی پخش نور مناسب، این میزان نور زیاد را مهار نماییم. وظیفه پخش نور در پروژکتور ال ای دی، بر عهده لنز ها می باشد. وظیفه لنز، تنظیم زاویه پخش نور ال ای دی است و هر لنز می تواند بین (5 تا 120) درجه از منبع نور، زاویه پخش ایجاد نماید. پخش نور باید متناسب با محدودیت های مکان نصب پروژکتور، فاصله تا سوژه و نقشه های نورپردازی و روشنایی محیط، طراحی شود.