در ٣ سپتامبر سال ١٩٩٥ میلادى ، اى بى توسط پیر امیدیار در شهر سن خوزه (San Jose)، ایالت کالیفرنیا (امریکا) تاسیس شد و همچنین دفتر اصلى این شرکت در این شهر واقع مى باشد. اى بى یکی از بزرگترین بازارهای آنلاین  (Marketplace) در جهان است که طبق آمار در آغاز سال ٢٠١٨ میلادى بیش از ١٧١ میلیون کاربر فعال داشت و همچنین در سال ٢٠١٧ میلادى درآمد سالیانه ٩.٧ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده بود.

اى بى اولین بازار آنلاین به صورت مزایده آنلاین در جهان مى باشد و در اصل یک خانه حراج (Auction House) به صورت آنلاین است. بازار آنلاین مانند اى بى خود معمولاً اجناسى یا محصولى را ارائه نمى دهد، بلکه مکانى را جهت خرید و فروش بدون واسطه فراهم مى کنند که البته هر بازار آنلاین مى توانند روش خرید و فروش خاص خود و همچنین قانون مختص خود را داشته باشد، در بازار آنلاین اى بى این روش به صورت برگزارى مزایده (حراجى) که محبوب ترین روش فروش از دیرباز در تاریخ بشریت مى باشد صورت مى گیرد.

اى بى امروزه در سراسر جهان فرآیند خرید و فروش از طریق خرید مستقیم (بدون واسط) را تسهیل و سرعت بخشید.


پیر امیدیار (Pierre Omidyar-پرویز) کیست؟

پیر امیدیار( Pierre Omidyar-پرویز) فرانسوى -امریکاى و ایرانى تبار (پدر ایرانى) است، که در سال ١٩٦٧ میلادى در شهر پاریس (فرانسه) متولد شد. او در سنین کودکى (٦سالگى) همراه خانواده به مریلند- امریکا مهاجرت کرد.

در سال ١٩٨٨ میلادى، امیدیار از دانشگاه تافتس (Tufts University) که واقع در ایلات ماساچوست امریکا است، در رشته علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد.

  مشاهده محصولات پرشین گلکسی      مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  

سپس او در  کلریس Claris، یک شرکت تابعه شرکت اپل (.Apple Inc) مشغول به کار گشت.

او بنیانگذار حراجى آنلاین (online auction) اى بى است، که همچنین از سال ١٩٩٨ میلادى تا ٢٠١٥ میلادى به عنوان رئیس این شرکت فعالیت داشت. او در سن ٣١ سالگى با عرضه سهام شرکت اى بى به یکى از میلیاردهاى جهان تبدیل شد.

در سال ٢٠٠٤میلادى، امیدیار و همسرش پامِلا (Pamela) شرکت امیدیار نتِت ورک (Omidyar Network) را تاسیس کردند، که یک موسسه خیریه بشر دوستانه مى باشد.


ebay چگونه تاسیس شد

شرکت ebay در سال ١٩٩٥ میلادى، پیر امیدیار در سن ٢٨ سالگی شروع به نوشتن برنامه ى کامپیوتى کرد، که ایجاد یک فضائى (سایت) آنلاین به صورت بازار آنلاین براى مزایده اجناس کلیسونى بى واسطه باشد.

او یک نمونه اولیه ساده در وب سایت شخصی خود ایجاد کرد و در تاریخ دوشنبه ٣ سپتامبر ١٩٩٥ میلادى، یک سرویس آنلاین به نام آکشن وب (Auction Web) را راه اندازی نمود، که در نهایت تبدیل به سایت مزاید اى بى شد.

در حقیقت پیر امیدیار استارت آپ اى بى را از  اتاق نشیمن خود در سن خوزه، کالیفرنیا (ایلات متحده امریکا) راه اندازی نمود.

این سرویس در ابتدا یکی از چندین موضوعى بود که در وب سایت پیر امیدیار به نام اى بى (eBay) وجود داشت و همچنین بخش دیگری به ویروس ابولا اختصاص داده شده بود که در این صفحه اطلاعاتى از این ویرویس کشنده را شامل مى شود و این روشى براى بازایابى و جذب مشترى براى ورود به وبسایت و ایجاد ترافیک بیشتر وبسایت بود.

در آن دوران پیر امیدیار در General Magic که یک شرکت نرم افزاری و الکترونیک آمریکایی بود مشغول به کار بود و این وب سایت مزایده تنها جنبه سرگرمى براى او داشت. 

پس از گذشت ٩ ماه از شروع به فعالیت وب سایت اى بى، شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانى وب به پیر امیدیار از افزایش قیمت خود جهت سرویس دهى به سایت اى بى را اطلاع داد، که قیمت ٣٠ دلار به ٢٥٠ دلار به دلیل حجم زیاد ترافیک وب سایت افزایش یافته بود. سپس او مجبور شد براى ادامه کار وبسایت خود از کاربران سایت مبلغى براى خدمات سایتش در خواست نماید، که البته در این زمینه با اعتراضى از جانب کاربران مواجه نشد. سپس فعالیت کارى خود را گسترش داد و در ضمن متوجه موفقیت چشمگیر سایت مزایده خود شده، به صورتى که میزان درآمدى که از سایت اى بى کسب مى کرد از حقوق خود او بیشتر شده بود و این امر موجب گشت که او تصمیم بزرگى بگیرد و از کار خود استعفاء دهد تا تمامى توجه خود را مختص شرکت جدیدش نماید.

 مشاهده محصولات پرشین گلکسی      مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  

در سال ١٩٩٦میلادى، زمانی که امیدیار یک قرارداد صدور مجوز برای ارائه بلیط خطوط هوایی به صورت آنلاین امضا کرد، در این زمان سایت اى بى میزبان برگزار کننده ٢٥٠ هزار مزایده آنلاین بود. 

در ابتداى (اولین ماه) سال ١٩٩٧ میلادى، اى بى دو میلیون نفر برگزار کننده مزایده داشت. تا اواسط همان سال، این آمار به صورت صعودى افزایش یافت تا جایى که تقریباً به ٨٠٠ هزار مزایده (برگزار کننده) به صورت آنلاین در هر روز افزایش یافت.

eBay

در ماه فوریه سال ٢٠٠٢میلادى، اى بى شرکت iBazar که یک وب سایت مزایده اروپایی که در سال ١٩٩٨ تاسیس شد بود را خریداری کرد و پس از آن  پی‌پل (PayPal) را در ٣ اکتبر ٢٠٠١میلادى خریداری کرد. پی‌پل یک شرکت امریکایى است که در زمینه تجارت الکتریکى و سامانه انتقال وجه الکترونیکی فعالیت دارد.

تا اوایل سال ٢٠٠٨ میلادى، این شرکت در سراسر جهان گسترش یافت با شمارى از صدها میلیون کاربر ثبت شده و همچنین ١٥ هزار کارمند و با میزان درآمد تقریباً ٧.٧ میلیارد دلار داشت.

این شرکت در سال ٢٠١٦ میلادى ٨.٩٧٩ میلیارد دلار در آمد سالیانه داشت، که این درآمد به ٩.٥٦٧ میلیارد دلار در سال ٢٠١٧ میلادى افزایش یافت.


اولین فروش سایتebay

در سال ١٩٩٥میلادى، پیر امیدیار براى آزمایش ایده خود (حراجى آنلاین اى بى) یک اشاره گیر لیزرى (Laser pointer) شکسته، که قصد دور انداختن آن را داشت، براى فروش به صورت مزایده در سایت خود گذاشت و سپس شخصى براى خرید این کالا متقاضى شد. پیر امیدیار از اینکه چه کسى حاضر مى باشد تا برای خرید یک دستگاه شکسته پول بپردازد بسیار متعجب شده بود. او بوسیله ایمیل با این خریدار ارتباط بر قرار نمود تا اطمینان نماید که خریدار متوجه شکسته بودن کالا مى باشد! ولى خریدار جواب داد، که او یک کلکسیونر اشاره‌گر لیزری شکسته است. در نهایت این کالا به قیمت ١٤.٨٣دلار فروخته شد، که به عنوان اولین فروش سایت اى بى در جهان مشهور است.

   مشاهده محصولات پرشین گلکسی      مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  


طراحی لوگو ebay


اولین لوگوی آکشن وب به صورت یک جعبه سیاه و سفید بود که کارمندان  آن را نوار مرگ (death bar) مى نامیدند.

سپس در سال ١٩٩٧ میلادى، برای  مدت کوتاهى لگوى اى بى به رنگ آبی تغییر یافت.

در سال ١٩٩٧میلادى، اى بى براى بهبود در زمینه تصاویر بصری، گرافیکى  و همچنین تبلغات وب سایت خود  شرکت CKS Group را استخدام کرد. این شرکت یک آژانس تبلیغاتی متعلق به بیل کلرى(Bill Cleary)، مارک کوَم (Mark Kvamme) و تام سویتر (Tom Suiter) بود، که هر سه آنها پیش این در شرکت آپل مشغول به کار بودند.

این تیم شروع به طراحى لوگو جدیدى کردند، که از میان پنج یا شش طرح اولیه دیگر که طراحى کرده بودند، در نهایت لگویى رنگارنگ e-b-a-Y را انتخاب کردند، که این لوگو که به عنوان یکى از شاخص ترین نماده هاى اى بى در سراسر جهان شناخته شد.