در سال ۱۹۹۴، جف بزوس، شرکت آمازون که شرکتی در حوزه تجارت الکترونیک در ایالات متحده امریکا است را در شهر سیاتل واشینگتن تاسیس نمود. شرکت آمازون بزرگ‌ترین شرکت خرده فروشی مبتنی بر اینترنت در سراسر جهان است. این شرکت فعالیت خودش را به‌عنوان فروشگاه آنلاین کتاب آغاز کرد و مدتی بعد به فروش محصولات متنوعی مانند سی‌دی، دی‌وی‌دی، نرم‌افزار، کتاب‌های الکترونیکی، مبلمان، غذا و اسباب‌بازی پرداخت.شاید کمتر کسی بداند که بزرگترین فروشگاه آنلاین دنیا در گاراژ جف بزوس تاسیس شده! یک سوم خریدهای اینترنتی در آمریکا در سایت Amazon.com انجام می‌شود، این شرکت ۳۳ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و نام‌های بزرگی مثل: IMDB Zappos.com , Woot و LOVEFiLMرا خریده است که از بین آنها شاید IMDBبرای ما آشناتر از همه باشد. یکی از ویژگی های خوب آمازون، فروش کتاب های الکترونیکی است که این کار باعث شده ، به جای انبار کردن کتاب های چاپی، مشتریان می توانند از فایل های الکترونیکی برای مطالعه کتاب ها استفاده کنند. هرچند در سایت آمازون امکان سفارش و خرید کتاب های چاپی هم وجود دارد.

نخستین سالهاى کار شرکت و سایت آمازن

در ابتدا وب سایت آمازون حدود یک سال جف بیزوس و کارکنانش که شامل پنج نفر مى شدند، در دفتر (که همان گاراژ ) به یادگیری نحوه تهیه کتاب و همچنین راه اندازى یک سیستم کامپیوتری که کار کردن، با این سایت را آسان تر کند پرداختند.

  مشاهده محصولات پرشین گلکسی     مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  

از مزایاى به خصوص آمازون براى کاربران طیف وسیعى بود که براى انتخاب کتاب ها وجود داشت، همچنین طراحی کاربر پسند سایت و ارتباط با کاربران به وسیله ایمیل بود.

ورژن اولیه سایت آمازون به ٢٠ طبقه بندى تقسیم مى شد، که بیش از یک میلیون کتاب را برای خرید از سایت آمازون در اختیار کاربران قرار گرفتن بود و خود را به عنوان "بزرگترین فروشگاه کتاب در سراسر جهان " معرفى کرد.

آمازون در مدت زمان کوتاهى به طرز شگفت انگیزى تا سپتامبر ١٩٩٦ میلادى به موفقیت بسیار چشم گیرى رسید، که به شرکتی با ١٠٠ کارمند تبدیل شد، که بیش از ١٥.٧ میلیون دلار فروش داشت. سه سال بعد، این میزان به بیش از ٣٠٠٠ کارمند (از جمله برخی در بریتانیا و آلمان) و بیش از ٦١٠ میلیون دلار فروش افزایش یافت.

انتخاب نام آمازون

نکته جالب این است که جف بزوس در ابتدا نام این شرکت را کداوا گذاشت اما چون با کلمه Cadaver”“به معنی “جسد” در انگلیسی اشتباه گرفته می‌شد نام آن را بعدا به آمازون تغییر داد. او این نام را از روی جنگل آمازون برداشته است به دلیل وسعت زیاد این جنگل و وجود طولانی‌ترین رودخانه در آن بزوس تصمیم گرفت تا این شرکت آمازون خوانده شود. نام آمازون از روی رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی که نام بزرگترین رود جهان است گرفته شده که جف اعتقاد داشت که سایت کوچکش روزی به بزرگترین کتابخانهء جهان بدل خواهد شد. جف نام Abracadabraبه معنی ورد و طلسم چیزی معادل “اجی مجی لا ترجی” را برای سایتش برگزید، اما دوستانش او را متقاعد ساختند که این نام مناسبی نیست و سرانجام نام amazon.comرا برگزیدند. جف بزوس “مؤسس سایت آمازون” در عرض ۱۶ سالی که از زمان برپا شدن آمازون می‌گذرد، توانسته است این سایت را از استارت‌آپ کوچکی که به وسیله کامپیوترهای دست دوم در یک گاراژ اداره می‌شود، متحول کند و با توسعه آن، آمازون را مبدل به یک شرکت جهانی متشکل از ۱۲ سایت بزرگ خرید و فروش کند.

  مشاهده محصولات پرشین گلکسی     مشاهده پیج اینستاگرام پرشین گلکسی  

راز های نهفته در لوگوی شرکت آمازون

از سال ۲۰۰۰لوگوی رسمی آن یک پیکان بوده که از حرف aتا z کشیده شده و به شکل یک لبخند و به نماد رضایت مشتریان از خرید خود است. نام آمازون از حرف Aشروع می‌شود و در آن حرف Zهم وجود دارد، از آنجا که فهرست‌های کتاب در ابتدا در این سایت بر اساس حروف الفبا مرتب شده بودند، این قابلیت وجود داشت که در یک بازی گرافیکی، وجود داشتن و مرتب شدن کتاب از حرف A‌ تا Z، در یک لوگو نشان داده شود. لوگوی فعلی آمازون طوری طراحی که شده که لبخندی از a تا zرا به ذهن متدابر کند و مفهوم اش این است که شرکت قادر است هر چیزی (از a تا z) را به دست هر کسی در هر نقطه ای از دنیا برساند. طرح تجاری آمازون در زمان شروع کمی غیرعادی اما زیرکانه بود. جف بزوس در اینباره می گوید: طرح تجاری آمازون برای اولین بار زمانی به ذهنش رسید که با همسر خود از نیویورک به سمت سیاتل در حال رانندگی بود.

بزرگترین ریسک جف بزوس

بزرگترین ریسک جف بزوس از زمانی اتفاق افتاد که مادر و پدر خوانده وی از ایده او پشتیبانی کرده و تمام درآمد و پس انداز خود را که برای دوران بازنشستگی ذخیره کرده بودند به دست جف سپردند تا شاهد عمل جسورانه وی باشند. “البته بعدها پاداش کارشان را گرفتند، زیرا میلیاردر شدند”.

شروع رسمی آمازون

آمازون در سوم آپریل ۱۹۹۵ اولین مشتری رسمی خود را پیدا کرد و به این ترتیب اولین کتاب آمازون با نام «تلقی سیال و قیاس‌های خلاقانه » با موضوع «مدل‌های کامپیوتری مکانیسم‌های بنیادی فکر» به صورت آنلاین فروخته شد. در همان نخستین ماه فعالیت، آماوزن سفارش‌های خرید کتاب از ۵۰ ایالت آمریکا و ۴۵کشور جهان دریافت کرد. به تدریج آمازون برای خیلی‌ها شناخته شد اما آن زمان دسترسی به اینترنت کار ساده‌ای نبود. نکته جالب این بود که آمازون هیچ کارمندی نداشت که کتاب‌های سفارش گرفته شده را بسته‌بندی کند. به همین خاطر بزوس صبح‌ها سفارش می‌گرفت و شب‌ها هم سفارشات را بسته‌بندی می‌کرد، فردا صبح هم خودش بسته‌ها را به پست تحویل می‌داد. بعد از این آدرس سایت آمازون به صفحه اول یاهو رفت و همین تبلیغ آنلاین باعث شد تا آمازون به ۴۵کشور دنیا کتاب بفروشد و به بزرگترین کتاب‌فروشی آنلاین در کره زمین تبدیل شود.

درآمد باورنکردنی و توسعه آمازون

شاید سال ۲۰۰۰رسیدن به همچین درآمد عدد بسیار بزرگی باشد برای یک شرکتی که از تولد آن تنها ۵سال می‌گذرد. اما اوضاع جوری پیش رفت که هیچکس تصور آن را نداشت. آمازون سال ۲۰۰۰به درآمد باورنکردنی ۱٫۶ میلیارد دلار رسید. این درآمد باعث شد تا آمازون رشد تصاعدی خیلی خوبی را داشته باشد. آمازون در سال ۱۹۹۷به سرمایه ۵۴میلیون دلاری رسید. بزوس که این پیشرفت باورنکردنی را دید تصمیم گرفت کسب‌وکار را گسترش بدهد و محصولات جدیدی به شرکت اضافه کند. در همین راستا DVDو موسیقی هم به برنامه فروش اضافه شد. از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ آمازون با شرکت‌های بزرگی مانند IMDB همکاری خود را گسترش داد. آنها به مرور وسایل الکترونیکی و اسباب‌بازی را هم اضافه کردند. آمازون روز به روز بزرگتر می‌شد و همه دنیا این موضوع را می‌دیدند، مجله مشهور تایمز هم سال  ۱۹۹۹عکس او را روی جلد به عنوان “مرد سال” چاپ کرد.